UE Flag

Sprawdź co trzeba wiedzieć aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swojego komputera.

  • certyfikat SSL- co oznacza
  • gwarancje ochrony konsumenta (np. trusted shop)
  • oprogramowanie tylko ze sprawdzonego źródła
  • Phishing - nie daj się złowić oszustom
  • aktualna wersja przeglądarki
  • wylogowanie z konta
  • oprogramowanie antywirusowe

Jeżeli nie rozumiesz chociaż jednego z punktów - przeczytaj ten artykuł.

Dziś tj. 12.10 obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. Jest to dobra okazja, aby zainteresować się bezpieczeństwem podczas zakupów internetowych. Nikt z nas nie chce być oszukany, a jeśli będziemy świadomi działań jakie podejmujemy podczas korzystania z komputera, jesteśmy w stanie sami obronić się przed oszustami i naciągaczami, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

CERTYFIKAT SSL - co oznacza

Pierwszą zasadą na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupów przez Internet jest bezpieczny przepływ danych. Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) szyfruje i nie pozwala osobom nieuprawnionym na odczyt Twoich danych osobowych takich jak loginy, hasła, dane kontaktowe oraz związane z płatnościami informacje.

Podgląd zabezpieczeń w przykładowej przeglądarce

Przeglądarki internetowe informują nas o tym czy witryna z której korzystasz posiada certyfikat (kłódka przy adresie strony lub informacja, że strona jest bezpieczna).

GWARANCJE OCHRONY KONSUMENTA

Kluczowym tematem jest wybór sklepu w którym chcemy dokonać zakupów internetowych. Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów: pierwszym są certyfikaty gwarantujące jakość usługi oraz ochronę danych kupującego, wystawiane przez organizację taką jak Trusted Shop. Warto także sprawdzić opinie na temat sprzedawcy na forach internetowych oraz w mediach społecznościowych facebook, google itd. Jeżeli już się zdecydujemy na zakupy, dobrym zwyczajem jest podzielenie się z innymi opinią na temat sklepu.

Nawet jeżeli wszystko przebiegło dobrze to warto wystawić odpowiednią opinię i w ten sposób pomóc innym konsumentom w wyborze. Należy także zwrócić uwagę na sklepy, które zaniżają ceny, gdyż może wydawać się, że trafiliśmy na „SUPER OKAZJĘ”, a tymczasem jesteśmy rozczarowani dostając uszkodzony towar, spotykamy się z obsługą klienta która nie przyjmuje zwrotów lub jest to znacznie utrudnione.

Przykładowe organizację zaufanych sprzedawców

OPROGRAMOWANIA TYLKO Z LEGALNYCH ŹRÓDEŁ

Ważną sprawą jest oprogramowanie, które instalujemy na naszych urządzeniach. Zawsze starajmy się pobierać oprogramowanie z zaufanych źródeł, najlepiej ze strony producenta. Niechciane oprogramowanie które instalujemy na naszym urządzeniu może nieść poważne konsekwencje.

Zaczynając od wyświetlania się niechcianych reklam, a kończąc na podstępnym wyciągnięciąganiu od nas danych logowania(loginy i hasła). Dobrą praktyką jest dodawanie do zakładek witryn na których się logujemy. W ten sposób zabezpieczamy się przed złośliwymi programami typu KEYLOGGER.

W sytuacji w której mamy zakładkę ze stroną internetową i w nią klikniemy, a następnie zalogujemy się, to nawet jeśli oprogramowanie pobierze nasze dane, te informacje będą bezwartościowe, ponieważ oprogramowanie nie jest w stanie odczytać na jakiej stronie użyliśmy tych danych. W ten sposób nasze dane są chronione.

PHISHING - nie daj się złowić oszustom

Niestety, równie popularną metodą pozyskiwania danych są fałszywe strony internetowe i wiadomości E-mail (phishing i spoofing). Zwróć uwagę na wymienione szczegóły by nie dać się oszukać. Nieprawidłowa nazwa nadawcy, przekręcona nazwa firmy lub brak tej nazwy to pierwszy niepokojący znak, nietypowy adres strony (np www.twójbank.tw ). Takie strony nie przenoszą nas do banku, co gorsza wysyłają dla ich właściciela podany przez nas login i hasło, maile zazwyczaj zawierają link w który należy kliknąć aby zaktualizować swoje dane, bądź zawierają niebezpieczny załącznik (często np. niezapłaconą fakturę). Brak logo/znaku firmy, brak zdjęć w treści. W tytule wiadomości błędy ortograficzne, gramatyczne, użycie cyfr i wielkich liter w środku wyrazu. Zwracając uwagę na wymienione szczegóły unikniesz niebezpieczeństwa.

Przykład podobnie wyglądającej strony do Twojego banku

Aktualna wersja przeglądarki

Przykład akutalnej przeglądarki

Warto pamiętać o tym by aktualizować przeglądarki z których korzystamy, najlepiej wybrać opcję aktualizacji automatycznej. Dzięki temu poprawimy funkcjonalność i bezpieczeństwo oraz usuniemy dotychczasowe problemy i zwiększymy wykrywanie niebezpieczeństw.

Wylogowanie z konta

Nie ważne z jakiej strony lub portalu korzystasz, nigdy nie zapominaj o tym by się wylogować, dzięki temu Twoje dane nie dostaną się w niepowołane ręce.

Wyloguj się :)

Oprogramowanie antywirusowe

Równie ważnym aspektem zabezpieczenia komputera jest instalacja programu antywirusowego. Na rynku można znaleźć wiele możliwości zarówno płatnych jak i darmowych. Dzięki takim programom możemy zapobiec utracie danych i kradzieży tożsamości. Używając programów tego typu minimalizujemy też ryzyko dokonania fałszerstw różnego rodzaju, oraz możemy swobodnie korzystać ze stron internetowych, bo w razie wykrycia zagrożenia zostanie nam wyświetlona informacja że strona nie jest bezpieczna.
Przykłady płatnych oraz darmowych antywirusów

Zakupy w internecie mogą dostarczać nam wiele radości i pomóc kupić taniej lub znaleźć produkty niedostępne w tradycyjnych sklepach w naszej okolicy. Pozwalają nam też robić zakupy bez wychodzenia z domu. Internet może być być bezpieczny, wystarczy przestrzegać wymienionych wcześniej zasad. Życzymy udanych zakupów