UE Flag

Jak zabezpieczyć bieliznę podczas podróży?

Podczas planowania podróży, zarówno krótkoterminowej, jak i wielotygodniowej, niezwykle ważny jest… bagaż! To w nim powinny pojawi się najważniejsze przybory oraz ubrania, które posłużą Ci przez całe wakacje. W zestawieniu tym nie może oczywiście zabraknąć bielizny, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Z myślą o tym przygotowaliśmy kilka, sprawdzonych metod, dzięki którym Twoja bielizna pozostanie w idealnym stanie podczas podróży.

1. Używaj woreczków na bieliznę 

Woreczki na bieliznę wyposażone są w zamek oraz dodatkowe usztywnienia, która zabezpieczają bieliznę przed zanieczyszczeniem i zgnieceniem. Ich różnorodny kształt oraz rozmiar ułatwia pakowanie zarówno w niewielkim plecaku, jak i dużej walizce. 

Woreczki na bieliznę dostępne są zarówno w salonach brafiterskich, jak i w popularnych sieciówkach czy w supermarketach. Wybierając je, zwróć uwagę na materiał — najlepiej, aby był naturalny (len, bawełna, muślin) i w co najmniej dwóch, różnych rozmiarach (większy na biustonosz, mniejszy na skarpetki i majtki).

2. Zabierz usztywniane pudełka do przechowywania staników

Staniki, zwłaszcza te z fiszbinami lub dodatkowym usztywnieniem, mogą łatwo stracić kształt podczas podróży. Wykrzywione fiszbiny lub zgniecione miseczki nie tylko wpływają negatywnie na estetykę bielizny, ale przede wszystkim znacznie szybciej ja niszczą. 

W tym celu warto zakupić usztywnione pudełka, przypominające w kształcie braletkę. Futerały te zamyka się na zatrzaski lub zamek, a ich sztywna konstrukcja pozwala zachować docelowy kształt miseczek — nawet jeśli to push-up!

3. Zwijanie czy składanie? 

Zwijanie bielizny to świetny sposób na oszczędność miejsca w walizce i jednocześnie ochronę delikatnych materiałów przed zagnieceniem. Składaj bieliznę w małe rulony, a następnie umieszczaj je w wyżej wspomnianych woreczkach lub oddzielnej komorze walizki. 

4. Oddziel bieliznę od innych przedmiotów 

Nie umieszczaj bielizny w tej samej komorze co buty, kosmetyki czy inne cięższe przedmioty. Może to prowadzić do ich uszkodzenia czy zabrudzenia. Zamiast tego przygotuj osobne woreczki — również na brudną bieliznę i wykorzystaj niewielką przegrodę lub boczną kieszeń na zamek.

Jak NIE przewozić bielizny?

Nie pakuj bielizny na siłę do już przepełnionej walizki. Delikatne materiały mogą się zniszczyć pod wpływem uciskania i zwijania. Unikaj także umieszczania bielizny w miejscach, gdzie jest narażona na kontakt z płynami, ciężkimi, metalowymi elementami i kosmetykami kolorowymi.

Najczęstsze błędy podczas pakowania bielizny na podróż:

  • Pakowanie bez wcześniejszego sortowania: zawsze warto uprzednio wyselekcjonować i ocenić, jaka bielizna jest naprawdę potrzebna na wyjazd.

  • Zwijanie i odkształcanie staników — zwłaszcza z fiszbinami i usztywnionymi miseczkami.

  • Zapominanie o woreczkach: zawsze warto mieć oddzielny woreczek na nową i brudną bieliznę.

  • Składanie bielizny w malutką kostkę — zamiast tego lepiej zwijaj ją w rulony lub układaj “na płasko”.