Bikini, monokini, stroje kąpielowe sportowe, usztywniane, miękkie… Współczesne trendy i otwartość na piękno różnorodnych sylwetek sprawia, że każda, kobieta może przebierać w różnych fasonach strojów kąpielowych. Postanowiliśmy Ci w tym wyborze nieco pomóc, dzieląc się naszymi modowymi spostrzeżeniami. Jeśli więc jeszcze nie masz w swojej szafie idealnego stroju na lato (i lata) — koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!
Zanim do niego przejdziesz, pamiętaj, że każda sylwetka jest piękna i zasługuje na to, aby pojawić się na plaży. Poniższe porady to jedynie inspiracje — jeśli czujesz się pięknie w innych krojach — noś je z dumą!
Historia stroju jednoczęściowego jest wyjątkowo długa i fascynująca. Zanim przybrał on współczesną formę, pierwotnie przypominał… suknię, która unosiła się na wodzie. Tak skrojone stroje miały na celu zachowanie jak największej przyzwoitości, a nie komfortu czy funkcjonalności. Zmieniło się to dopiero w XIX wieku, kiedy to suknie z pełnymi rękawami zostały zastąpione przez „halki”.
Jednakże prawdziwa rewolucja miała miejsce w latach 20. XX wieku, kiedy to pierwszy raz pojawił się prawdziwy, wycięty, jednoczęściowy strój kąpielowy. Oczywiście na początku wzbudziło to wielki sprzeciw ze strony konserwatywnego społeczeństwa, ale otwartość i odwaga kobiet była dużo silniejsza. To wtedy pojawiły się stroje dwuczęściowe z podniesionym stanem, kuse bikini (kto pamięta złoty komplet Halle Berry z filmu James Bond?) oraz wycięte stroje jednoczęściowe, które nosiła Pamela Anderson w Słonecznym Patrolu.
Jeśli chcesz ukryć wystający brzuszek — np. po ciąży lub obfitym śniadaniu — warto wybrać strój z marszczeniami lub estetycznymi przeszyciami na wysokości talii. Efekt „drapowania” optycznie wysmukla ten problematyczny obszar, dodając komfortu i pewności siebie. Świetnie także sprawdzi się bikini z podwyższonym stanem — inspirowanym nurtem pin-up - albo stroje z poziomym odcięciem pod linią biustu. Producenci również niezwykle często wstawiają kolorowe materiały na wysokości piersi, a następnie stosują gładki, jednobarwny materiał.
Rekomendujemy zatem:
Jeżeli masz szerokie biodra — tj. masz typową sylwetkę gruszki, która wyróżnia się wąskimi ramionami i szerszą linią ud — warto wybrać bikini z mniej kusymi majtkami. W tym celu doskonale sprawdzą się klasyczne figi lub dół z podwyższonym stanem, który wysmukli linię bioder. Lepiej także zrezygnować ze wzorów i kontrastowych kolorów. W tym przypadku minimalizm i prostota z pewnością pozwoli odwrócić wzrok od problematycznego obszaru.
Mowa tu o np.:
Jeśli chcesz optycznie powiększyć swój biust, warto postawić na odpowiedni krój i wzór stroju kąpielowego. W tym celu wybierz model w typie push-up, który uzupełniony jest niewielkimi poduszeczkami w kształcie łezki. Biustonosz uniesie piersi do góry, tworząc kuszący, głęboki dekolt. Podobny efekt uzyskasz poprzez duże wzory i falbany, które dodadzą kilku centymetrów i przykują wzrok.
Idealną górą od bikini będzie np.:
Duży biust wymaga odpowiedniej, stabilnej konstrukcji, która zapewni komfort podczas pływania, skakania, grania w siatkówkę. Doskonale więc sprawdzą się biustonosze z dodatkowym usztywnieniem lub fiszbiną okalającą pierś. Równie świetne będą modele z elastycznego, grubego materiału, niekoniecznie z wszytymi, dodatkowymi fiszbinami bocznymi, które mogą ograniczać ruch.
Uwaga! Unikaj modeli na cienkich ramiączkach i z niestabilnym wiązaniem na plecach.
Nasze rekomendacje:
Podczas ciąży najważniejszy jest Twój komfort i wsparcie — zarówno brzuszka, jak i piersi. Warto więc wybierać stroje z materiałów elastycznych, grubych, z możliwością regulacji obwodu i długości ramiączek. Oprócz klasycznych modeli jednoczęściowych świetnie sprawdzą się stroje dwuczęściowe z podwyższonym stanem.
Chcesz, aby strój optycznie Cię wyszczuplił, bez względu na to, jaką masz sylwetkę? Przygotowaliśmy dla Ciebie 4., uniwersalne porady, które pomogą Ci wybrać odpowiedni model.
Wybieraj stroje z pionowymi pasami lub „panelami” bocznymi. Idealnym przykładem takiego modelu jest nasza Hawana.
Wybierz bikini z podwyższonym stanem lub szerszym mostkiem. Podkreślona w ten sposób talia pozwala nadać odpowiednie proporcje, tworząc z sylwetki klepsydrę.
Unikaj dużych wzorów i kolorów w problematycznych obszarach. Dużo lepiej sprawdzą się jednobarwne modele z np. dodatkowymi marszczeniami lub drapowaniami.
Wybieraj stroje z grubszego, elastycznego materiału, który „zbiera” sylwetkę w podobny sposób, co bielizna modelująca.
Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogły Ci wybrać idealny, wymarzony strój kąpielowy. Pamiętaj, że wśród tych inspiracji najważniejszy jest Twój komfort i gust — jeśli więc strój nie wpisuje się w zalecenia stylistów… kieruj się swoim sercem!