Kobiety mają coraz większą świadomość, że nie wolno kupować stanika „na oko”, a prawidłowo dobrany biustonosz korzystnie wpływa nie tylko na wygląd, ale również samopoczucie i zdrowie. Co się jednak kryje pod pojęciem „prawidłowo dobrany”? Podpowiadamy, jak ustalić, który rozmiar biustonosza jest odpowiedni dla Ciebie.
Rozmiar biustonosza (według norm europejskich) opisują dwa symbole: liczba i litera (np. 70B, 75C, 80A). W zależności od producenta liczby zmieniają się od 60 do 90, a litery – od A aż do L, jednak standardowa rozmiarówka mieści się głównie w zakresie 60A-80H. Liczba oznacza obwód pod biustem (z tolerancją 2 cm w górę i w dół). Z kolei litera to wartość obwodu biustu, która zmienia się co 2 cm. Dla odwodu 60 A wynosi 72-74 cm, dla B – 74-76 cm, a dla H – 86-88 cm. Wartość ta zmienia się też w zależności od obwodu (np. A dla 65 to już 77-79 cm, zaś dla 80 – 92-94 cm). Rzadko się zdarza, żeby jakiś producent miał swoją własną tabelę rozmiarów, jednak mimo wszystko warto to sprawdzić przed ostatecznym zakupem.
Instrukcję prawidłowego pomiaru obwodu biustu i pod biustem znajdziesz za chwilę, ponieważ w tym miejscu wyjaśnimy jeszcze pojęcie rozmiarów siostrzanych. Może się okazać, że z tabelki „wychodzi” Ci np. 80C albo do tej pory ów 80C wydawał się idealny, jednak po przymierzeniu biustonosza w tym rozmiarze czujesz zbyt duży luz lub ucisk. Z pomocą przychodzą wtedy właśnie rozmiary siostrzane, czyli te, które znajdują się w sąsiedztwie Twojego teoretycznego 80C. Jeśli odnosisz wrażenie, że miseczka ma odpowiednią wielkość, ale obwód pod biustem jest:
za luźny, wypróbuj rozmiar leżący po lewej (dla 80C to 75E),
za ciasny, wypróbuj rozmiar leżący po prawej (dla 80C to 85B).
Jeśli zaś obwód wydaje się w porządku, za to miseczka jest:
za mała, wypróbuj rozmiar leżący poniżej (dla 80C to 80D),
za duża, wypróbuj rozmiar leżący powyżej (dla 80C to 80B).
Uwaga: Tabela rozmiarów siostrzanych ma kształt schodków, dlatego w sąsiedztwie 80C znajdują się różne – być może zaskakujące – zestawienia liczb i liter! To nie błąd. Wynika to z faktu, że producenci dostosowują wielkość miseczek do obwodu pod biustem, więc biustonosz 70E będzie miał miseczkę o mniejszej pojemności niż 80E. Jeśli samodzielne znalezienie rozmiarów siostrzanych nastręcza Ci trudności, możesz zapytać obsługę sklepu o to, jak to wygląda dla konkretnego modelu stanika.
Aby zmierzyć obwód biustu, przygotuj centymetr krawiecki. Dla ułatwienia możesz założyć miękki biustonosz bez fiszbin i żadnych dodatkowych warstw („push-up” odpada), który dobrze trzyma piersi (jeśli masz większe piersi, założenie miękkiego stanika jest konieczne do prawidłowego wykonania pomiaru). Stań prosto albo lekko pochyl się do przodu i przyłóż miarkę na wysokości brodawek sutkowych (tzn. w najszerszym punkcie). Podczas mierzenia centymetr powinien delikatnie przylegać do ciała, nie uciskać nadmiernie biustu, a także leżeć równo z przodu i z tyłu. Możesz poprosić o pomoc bliską osobę.
Obwód pod biustem zmierz bez biustonosza, posługując się tą samą miarką. Przyłóż ją bezpośrednio pod piersiami i zadbaj o to, żeby była dokładnie na tej samej wysokości zarówno z przodu, jak i z tyłu. Lekko dociśnij ją do ciała, ale nie tak, aby boleśnie się w nie wpijała. Wynik pomiaru pod biustem raczej się zaniża do najbliższej wartości w tabeli (dlatego dla obwodu 78 cm zazwyczaj lepszy będzie nie 80, ale 75, a w niektórych przypadkach nawet 70).
Gdy masz już obydwa wyniki pomiaru, sprawdź ostateczny rozmiar w tabeli producenta. Pamiętaj jednak, że o tym, czy dany biustonosz będzie dla Ciebie odpowiedni, decyduje nie tylko rozmiarówka, ale też inne czynniki, np. kształt Twoich piersi, szerokość ramion, rozstaw żeber. Może się okazać, że w biustonoszu 80C typu push-up poczujesz się niekomfortowo, za to idealny okaże się model z półsztywnymi miseczkami.
Biustonosz do karmienia warto kupić wcześniej, jeszcze przed porodem, ale nie przed końcem 8. miesiąca ciąży. Wtedy piersi nie powinny się już powiększać, dlatego będziesz mogła polegać na uzyskanych wymiarach. Skorzystaj ze wcześniejszych wskazówek i dokładnie zmierz swój obwód pod biustem i w biuście. Wymiary trzeba jednak nieco zmodyfikować:
Obwód pod biustem po porodzie nieco zmaleje. Dlatego odejmij od niego ok. 10 cm, zwłaszcza jeśli kupujesz biustonosz tuż przed rozwiązaniem.
Obwód biustu (czyli miseczki) nie zmieni się, a nawet może się nieco zwiększyć – średnio o ok. 2 cm, czyli w niektórych przypadkach nawet o jeden rozmiar. Poza tym pamiętaj, że w miseczce powinna się zmieścić jeszcze wkładka laktacyjna.
Oprócz dobrania odpowiedniego rozmiaru pamiętaj również o elastyczności materiału. Najlepsze biustonosze do karmienia wykonane są z miękkiej mikrofibry, która nie uciska piersi, szybko schnie, a przy tym pozwala na dobrą cyrkulację powietrza. Wybierając „karmnik”, postaw swoją wygodę na pierwszym miejscu – młode mamy powinny bowiem nosić biustonosz cały czas, również w nocy, aby nie narażać cienkiej skóry na piersiach na nadmierne rozciąganie się.