Biustonosz z założenia ma Ci ułatwić życie, a nie je utrudniać. Dobrze dobrany pięknie eksponuje piersi i daje im solidne oparcie, odciąża kręgosłup, nie przesuwa się ani nie odstaje. Wydawać by się mogło, że to oczywiste, jednak w rzeczywistości ciągle za wiele kobiet nosi źle dobrane staniki, które robią krzywdę ich skórze, kręgosłupom i biustom. Jak rozpoznać, że rozmiar stanika jest za duży? Odpowiadamy w tym artykule.
Typ biustonosza (miękkie, półusztywniany czy usztywniany), jego funkcjonalność (np. do uprawiania sportu, do karmienia, do sukienki na ramiączkach), a w końcu wygląd to bardzo ważne kryteria, które musisz wziąć pod uwagę przy dobieraniu stanika. Bardzo ważne, ale nie najważniejsze! Oto kluczowe parametry, które należy uwzględnić:
Jeśli Twój biustonosz nie spełnia tych podstawowych wymagań, jest, niestety, zły – nawet ten najdroższy, najładniejszy czy najprzyjemniejszy w dotyku.
Pas biustonosza na całym obwodzie powinien znajdować się na tej samej wysokości. Powinien też dobrze przylegać do ciała i nie przesuwać się w kierunku łopatek po skróceniu ramiączek. Pozwala to na dobre podtrzymanie piersi, a także swobodne i bezproblemowe zaczerpnięcie nawet najgłębszego oddechu.
Pas w za dużym staniku:
Jeśli pas nie podtrzymuje prawidłowo piersi, cały ich ciężar opiera się na ramiączkach i ramionach, co powoduje ucisk na nerwy i naczynia krwionośne, może powodować migreny, a także prowadzić do zwyrodnień kręgosłupa.
Miseczki w dobrze dobranym staniku ładnie oddzielają piersi od siebie, zaś fiszbiny przylegają do mostka (ewentualnie naprawdę nieznacznie odstawać, ale to zależy od konkretnego modelu). Fiszbiny pod piersiami powinny leżeć tuż przy żebrach, a ich końcówki celować w środek pachy (w mniejszych miseczkach czasami znajdują się nieco bliżej piersi). Druty nigdy nie mogą dotykać samych piersi! Poza tym linia biustu z profilu musi być gładka – bez wybrzuszeń ani luzów.
W za dużych miseczkach:
Jeśli jednak miseczka wpija się w pierś zarówno zewnętrzną, jak i górną krawędzią, najprawdopodobniej to model stanika, a nie jego rozmiar nie jest odpowiedni dla Twojego biustu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku usztywnianego stanika, gdy górna linia odstaje, ale nie ma pozostałych objawów za dużej miseczki, oznacza to, że trzeba przymierzyć inny fason.
W większości (jeśli nie we wszystkich) modelów biustonoszy długość ramiączek można wyregulować. Stopień uniesienia piersi zależy od tego, jak Ci wygodnie, ale pamiętaj, że biust nie powinien opierać się o brzuch – teoretycznie najlepiej, gdy brodawka sutkowa (patrząc z boku) znajduje się w połowie wysokości między łokciem a ramieniem. Maksymalna długość, na jaką powinno dać się podciągnąć wyregulowane ramiączka, nie może przekraczać czterech palców.